سرزمین پاکی

حد رادیکال آزادی


http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1391/3/24/227537_144.jpg


حد رادیکال آزادی، آزادی به سمت مثبت منفی بینهایت

مفهوم آزادی یک مفهوم نسبی است. مفهومی که از مثبت تا منفی بینهایت تفاوت قابل اثبات دارد.

گاهی در یک عشیره روستایی زنی که حق درس خواندن ندارد، حق بیرون رفتن بی اجازه ندارد، حق انتخاب همسر ندارد، حق انتخاب بچه داشتن یا نداشتن ندارد، حق دنبال کردن یک رشته هنری ندارد، حق اظهار عقیده ندارد، حق انتخاب عقیده هم ندارد، حق انتخاب رنگ مورد علاقه اش ندارد، حق "تنها زن خانه بودن" ندارد، حق قبول یا رد روابط جنسی اش را ندارد، حق داشتن امنیت ندارد، حق کتک نخوردن، ندارد، حق برخورد با احترام ندارد و همینطور حق های بیشماری را میتوان شمرد که نداشته باشد اما ... او خود را آزادترین و شادترین زن روی زمین تصور میکند.

و گاهی خانمی که در مدرنترین و بروزترین جامعه امروزی زندگی توام با رفاه اجتماعی، امنیت، احترام، حمایت قانون و موارد بسیاری که شاید از دید ما حتی فرای آزادی هم باشد، زندگی میکند و خود را در دنیایی از بن بست ها و زندان ها میبیند و آرزوی آزادی دارد.

براستی واژه آزادی چه مرزهایی دارد و آیا تعریف این مرزها در جوامع مختلف با هم برابرند؟ من و شما چه انتظاری از واژه آزادی داریم؟ اگر دنیا به سمت تحجر، فضای بسته، خشونت، تفتیش عقاید و رواج عقاید با استفاده از زور پیش برود خوشحال تریم و یا روزی آرزویمان است که مردمان بسان حیوانات بدون هیچ پوششی در جامعه به هم سلام کنند و عقاید و الگوی مردم به سمتی رود که بنیان خانواده بی معنی و هرکسی هر راهی که دوست داشت، بپیماید و معنی و مفهوم آموزش و ارزشهای انسانی پایمال شود؟

نظرات (1)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
حد آزادی = حد آگاهی
به نظرم بهترین تعریف برای حد آزادی بود
دوشنبه 10 تیر‌ماه سال 1392 ساعت 14:40
امتیاز: 1 0
پاسخ:
آگاهی، واژه ای است هم زیبا، هم آرمانی و هم گاهی عمومی. ولی این تناسبی رو که نوشتی رو دوست دارم. اینطور میخونمش:
هرچه آگاه تر، آزادتر و هرچه نادان تر، اسیرتر ...